Kromě obecně známých účinků silymarinu (Ostropestřce mariánského) proti jaterním nemocem má silymarin má prokazatelně i další biologické účinky:
- Silymarin, alespoň v experimentálních pracích, má zjevné protinádorové účinky. Tyto účinky byly popsány pro nádory prostaty, děložního čípku, prsu, tlustého střeva, slinivky břišní, plic, kůže a mozku. Ovšem i v klinických studiích na pacientech bylo prokázáno, že ostropestřec zpomaluje nádorový růst u nemocných s rakovinou prostaty.
- Podobný léčebný efekt byl popsán také u nemocných s jedním typem akutní leukémie (akutní lymfoblastové leukémie). U nemocných s nádorovými nemocemi se ostropestřec/silymarin podává zejména pro jeho ochranné účinky před toxickými účinky chemoterapie, je však pravděpodobné, že má i své vlastní přímé protinádorové účinky.
- Silymarin opravdu chrání před hepatotoxickými (toxické účinky na játra), kardiotoxickými (toxické účinky na srdce) a nefrotoxickými (toxické účinky na ledviny) účinky chemoterapie (protinádorové léčby). Podobné ochranné účinky silymarinu na játra byly popsány i při podávání anestetik před operacemi.
Nejúplnější přehled populárních diet v rubrice: Diety
- Ukazuje se, že silymarin by mohl mít také ochranné účinky před systémovými zánětlivými nemocemi. Pravděpodobně by silymarin mohl být užitečný v léčbě tzv. idiopatických střevních zánětů, mezi které patří nemoci známé pod názvy Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida. Pro využití silymarinu v těchto indikacích svědčí alespoň výsledky experimentálních zvířecích studií, na definitivní rozhodnutí, zdali by silymarin mohl být prospěšný u těchto chorob, si budeme muset ještě počkat.
- Silymarin pravděpodobně také působí ochranně i proti cukrovce (diabetu). V těchto studiích byl podáván silibinin-b-cyklodextrin a jeho užívání opravdu snižovalo hladiny krevní glukózy a dalších parametrů vyšetřovaných u nemocných s cukrovkou (diabetem) 2. typu. Podle jiné práce by silymarin mohl pomáhat i u poškození ledvin, které je tak časté u nemocných s cukrovkou.
- Silymarin má i ochranné účinky na naší pokožku, chrání před nebezpečným ultrafialovým zářením, zejména v důsledku svých antioxidačních vlastností. I z těchto důvodů byly vyvinuty preparáty pro tyto účely (masti) s cílem chránit pokožku před škodlivým účinkem ultrafialového záření.
- Silibinin, směs hlavních flavonolignanů obsažených v ostropestřci, patří mezi tzv. fytoestrogeny, tedy látky rostlinné povahy s nízkou estrogenní aktivitou (aktivitou ženských pohlavních hormonů). Silymarin se opravdu váže na tzv. estrogenní receptory. Někteří autoři uvažují, že by tímto účinkem mohl ovlivňovat koncentrace krevních tuků , nebo dokonce i kostní metabolismus (prevence osteoporózy).
- Uvažuje se dokonce i o využití silymarinu v prevenci nebo oddálení příznaků neurologických nemocí, jako jsou například roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, nebo demence vyvolaná onemocněním AIDS.
- Je pravděpodobné, že část výše uváděných ochranných účinků silymarinu je způsobena jeho působením na metabolismus bilirubinu, který je nesilnějším endogenním (tělu vlastním) antioxidantem v lidském organismu. Jak jsme prokázali v naší vlastní experimentální studii publikované v loňském roce v odborném časopise Oxid Med Cell Longev, některé složky silymarinu účinně zvyšují zejména buněčné koncentrace bilirubinu, čímž patrně zvyšují jejich obranný potenciál, podobně jako to vidíme u jedinců s Gilbertovým syndromem (benigní hyperbilirubinémií).
Zdroje informací:
PDR (Physician Desk Reference) for Herbal Medicine, 4. vydání, Thomson Healthcare 2007
Odborné články publikované na medicínském serveru PubMed