Stopové prvky – Železo

pexels-photo-396132

Význam železa:

Železo patří mezi esenciální stopové prvky pro člověka. Je to nejhojněji zastoupení kov na Zemi, jeho většina je však pro potravinový řetězec nedostupná, neboť se vyskytuje převážně v nerozpustných formách.

Železo,hraje klíčovou roli v přenosu kyslíku, je součástí krevního barviva hemoglobinu a svalového barviva myoglobinu. Je také součástí (jako tzv. kofaktor) celé řady enzymů nezbytných pro metabolismus živin, tvorbu energie v mitochondriích a celkově správný chod lidského těla.

Zdroje železa:

Hlavním zdrojem železa pro člověka je červené maso a vnitřnosti, obsaženo je ovšem i v luštěninách, listové zelenině, meruňkách, nebo v pivních kvasnicích. Obsaženo je i ve špenátu, jakkoli se toto zpochybňuje, železo je zde však vázáno na šťavelany (oxaláty), což snižuje jeho dostupnost pro lidské tělo.

 

Příznaky nedostatku železa:

Deficit železa je relativně častý, vyskytuje se nejčastěji u žen v reprodukčním věku, a to pro pravidelné ztráty krve během menstruace, eventuálně v důsledku těhotenství či kojení, které dále zvyšují nároky na železo. Deficit železa bývá také častější u pravidelných dárců krve. Nejprve dochází k vyčerpání zásob železa, posléze k poruše krvetvorby a k manifestaci anémie (chudokrevnosti), hovoříme o tzv. sideropenické anémii, tedy anémii z nedostatku železa. Anémie může vést ke zvýšené únavnosti, bušení srdce, dušnosti či bolestem hlavy.

Toxické účinky železa:

Železo se toxicky uplatňuje zejména při poruše jeho metabolismu, kterou známe pod názvem vrozená (hereditární) hemochromatóza. Železo se ukládá ve zvýšené míře i u pacientů léčených opakovaně krevními transfúzemi (hovoříme o tzv. hemosideróze). Při nadbytku železa v organismu dochází k jeho distribuci zejména do jater, slinivky břišní a kůže, což se většinou manifestuje jako tzv. bronzový diabetes (bronzová barva kůže, cukrovka způsobená ukládáním železa do tkáně pankreatu, bývá přítomna i cirhóza jater v důsledku ukládání železa do tohoto orgánu). Poškozeny ovšem bývají i klouby ze zvýšeného ukládání do výstelky kloubů (tzv. synoviální membrány), eventuálně i jiné orgány.

Doporučované denní dávky železa v dietě:

Doporučovaný příjem je udáván zhruba 6 až 30 mg železa za den v závislosti na věku a stavu člověka (těhotenství, laktace). Je třeba také vědět, že vstřebávání železa narušuje současné požívání čaje, kávy, čokolády, či potravin obsahujících vápník a fosfáty.