Pozor na kalorické nápoje, pijme vodu!

pexels-photo-860977

Voda je nejběžnějším nápojem konzumovaným na celém světě. Většina rozvojového světa pije jako hlavní nápoj vodu. Naopak země bohatší (včetně České republiky) od pití vody upouštějí a dávají přednost slazeným limonádám nebo doslazovaným minerálkách (to je přímo specifikum České republiky), u nás se dále velmi často konzumují na žízeň i alkoholické nápoje, zejména pivo.

Přitom vztah mezi příjmem kaloricky bohatých nápojů (slazených i alkoholických) je jednoznačný. Lidé, kteří pravidelně pijí vodu, přijímají v průměru o zhruba 800 kJ méně energie, než ti, kteří pijí jiné nápoje. Je velmi dobře známo, že příjem kalorií z nápojů v posledních letech hrozivě stoupá – v současnosti tvoří ve Spojených státech více než pětinu veškerého kalorického příjmu.

Navíc, lidé preferující vodu mají také zdravější stravovací návyky, jedí například více ovoce a zeleniny a preferují méně kalorické potraviny a jídla. Pijí také více mléka a na rozdíl od lidí preferujících jiné nápoje než vodu dávají přednost mléku nízkotučnému, což samozřejmě dále snižuje jejich zdravotní rizika. Je také zajímavé, že vodu jako hlavní nápoj preferují lidé vzdělanější (to souvisí také se vztahem vzdělání a obezity) a starší.

Je třeba také poznamenat, že voda není jen nutričně prázdnou součástí naší stravy, obsahuje totiž významná množství vápníku, hořčíku a fluoru, pokud člověk pije minerální vody, pak samozřejmě i jiných minerálů. V souvislosti s pitím minerálek je však třeba zmínit nebezpečí vysokého příjmu sodíku, neboť některé z minerálních vod na českém trhu obsahují opravdu vysoká množství tohoto prvku. Příkladem je třeba Poděbradka (více než 500 mg sodných iontů na litr) nebo Hanácká kyselka (více než 400 mg sodných iontů na litr).

Doporučovaný příjem sodíku je přitom stanoven na 1,7-2,3 g za den a z uvedeného je zřejmé, že zvýšená konzumace těchto minerálek zdraví příliš nesvědčí, obzvláště s ohledem na nebezpečí rozvoje arteriální hypertenze. Naštěstí však máme i jiné minerálky, které sodíku obsahují jen velmi málo (např. Magnesia má jen 5 mg Na+ na litr).