mHealth, termín, který lze snad překládat do češtiny nehezkým výrazem mobilní zdraví, je opravdu fenoménem poslední doby. Je to dáno mnoha faktory. Explozivním rozvojem nových technologií, chytrých telefonů, chytrých hodinek, či chytrých náramků, které se snaží vyjít vstříc potřebám stále více uživatelů, kterým není lhostejný jejich zdravotní stav. K lepší orientaci jsme pro Vás připravili sérii článků, mapující hlavní směry a trendy.
S rozvojem mobilních technologií přibývá neskutečným tempem i množství aplikací, které je možno využít ke zlepšení životního stylu, a tento trh v oblasti mobilních technologií je považován za velmi slibný a perspektivní. Podle reportu amerického IMS Institute for Healthcare Informatics z října 2013 bylo v této době na Apple Store k dispozici více než 43000 aplikací zaměřených na zdravý životní styl, většina z nich nějakým způsobem zahrnovala monitoraci stravovacích návyků anebo výdeje energie.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce oficiálně užívá výše uvedený termín mobilní zdraví (mobile health, mHealth) a předpokládá, že kontrola zdravotního stavu či různých aspektů životního stylu se stane významnou složkou péče o zdraví populace. Obzvláště, když do roku 2014 již bylo prodáno 2 miliardy chytrých telefonů a tabletů, pro které jsou mobilní aplikace určeny.
Není to jen zájem koncových uživatelů, také poskytovatelé zdravotní péče, zdravotní pojišťovny či vládní organizace jsou zainteresováni na co nejširším použití těchto aplikací, či jiným formách podpory ¨starání se o sebe sama¨. Toto platí například pro bonusový systém privátních zdravotních pojišťoven ve Velké Británii, za zmínku jistě stojí vládní aktivita v Dubaji, kdy jedincům za každý kilogram, který zhubnou během 30 dnů, je nabízen gram zlata.
Jaké aplikace jsou tedy vlastně k dispozici?
Jsou různé kvality a mají různé funkce. Celých 90% aplikací je hodnocena jako velmi nízké kvality, z ohromného množství dostupných aplikací jich jen 50% má více než 500 stažení, tři nejoblíbenější aplikace pak mají 15% trhu. Většina aplikací je zdarma, některé mají profesionální (placenou) verzi rozšiřující jejich funkce. Některé aplikace dokonce ani nejsou volně k dispozici, podléhají schválení regulatorních úřadů (např. americká FDA, odpovídající našemu Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv) a jsou, světe div se, ¨na předpis¨. Takovou aplikací je například BlueStar od společnosti WellDoc určený pro nemocné s cukrovkou.
Vzhledem k ohromnému boomu v této oblasti, i vzhledem k neuspokojivé kvalitě některých aplikací, byla vydána Agenturou pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ, Agency for Healthcare Research and Quality) doporučení, jaké funkce má mít správná mobilní aplikace určená pro zlepšení životního stylu a zdraví.
Je také zajímavé, že velcí výrobci chytré elektroniky jsou si dobře vědomi potenciálu mobilních aplikací. Třeba Samsung spolupracuje s 24 firmami na vývoji těchto zdravotních aplikací včetně výše uváděné společnosti WellDoc, ale třeba také s Nike. Apple má za partnery například Mayo Clinic (podle mnohých nejlepší nemocnice na světě), nebo společnost Epic Systems, poskytovatel nemocničních informačních programů, jejíž mobilní aplikace Epic Haiku má umožňovat veškerý přístup ke zdravotní dokumentaci klienta z mobilního telefonu.
Jaké by měly mít aplikace zaměřené na zdravý životní styl funkce?
Mezi ty základní patří schopnost:
1) informovat uživatele,
2) radit mu,
3) zaznamenávat jeho data,
4) zobrazovat jeho data,
5) hlídat nesprávné chování,
6) komunikovat, ať už s lékaři, konzultanty, nebo s přáteli či známými prostřednictvím sociálních sítí.
Tyto aplikace je možné rozdělit na aplikace zaměřené na:
1) sportovní aktivity,
2) zdravé stravování,
3) hlídání zdravotních funkcí, diagnostiku nemocí, dodržování správné léčby, nabízející konzultace/vyšetření lékařem specialistou
4) kombinující některé z výše uvedených funkcí.
Některé aplikace potřebují ke svému využití i řadu chytrých periferních zařízení (pedometry, váhy, monitory srdeční frekvence, apod.), v příštím článku si představíme jak hlavní aplikace, tak i ta periferní zařízení.
Navazující článek: Přehled aplikací, zaměřených na sportovní aktivity