V nedávné době se objevily zprávy, že by kofein mohl chránit před rozvojem rakoviny kůže. Podle posledních studií vědců z amerického Seattlu je zřejmé, co je možným důvodem tohoto překvapivého pozorování.
V jejich experimentech buňkách lidské kůže exponovaných ultrafialovému záření zjistili, že kofein přímo ovlivňuje nitrobuněčnou bílkovinu známou pod zkratkou ATR-Chk1, která způsobuje, že dojde ke zničení poškozené buňky, která má tendenci se zvrhnout v buňku nádorovou. Kofein nicméně nijak neovlivňoval buňky nepoškozené, zatímco poškozené buňky léčené kofeinem umíraly dvakrát více v porovnání s buňkami neléčenými.
Významným argumentem pro protinádorové účinky kofeinu jsou výsledky několika epidemiologických studií, které prokázaly nižší výskyt rakoviny kůže v souvislosti s pitím kávy. Nabízí se také možnost lokální léčby kůže kofeinem, ať už ve formě opalovacích krémů, či ve formě léčebných mastí. Že se nejedná o science fiction dokazují experimenty na laboratorních myších, které prokázaly, že myši léčené lokální aplikací kofeinu na kůži mají o více než 70% nižší výskyt rakoviny kůže, humánní studie však dosud nejsou k dispozici.
Jiní odborníci jsou však skeptičtější a tvrdí, že bude trvat ještě mnoho let, než se přesně určí, zdali kofein či pití kávy v obvyklých množstvích opravdu chrání před rozvojem rakoviny kůže. Do té doby jistě nejvýznamnějším ochranným faktorem před rozvojem rakoviny kůže zůstane ochrana před prudkým sluncem
Zdroj: časopis Journal of Investigative Dermatology, únor 2009