Co jsou to nutraceutika?

pexels-photo-1797103

Nutraceutika jsou obecně dietní/potravinové doplňky obsahující vitaminy, stopové prvky, antioxidačně působící látky, látky působící pozitivně na látkovou výměnu.

 

Jsou určeny pro běžný život, stejně tak jako pro sport, kde mají zvyšovat fyzickou výkonnost. I když nutraceutický průmysl prožívá v současnosti ohromný rozvoj, je nutné poznamenat, že většina látek nabízených v těchto preparátech nemá žádný, nebo jen zanedbatelný účinek na prevenci kardiovaskulárních nemocí i obezity (podobně jako jen málokteré povolené látky zvyšují sportovní výkonnost).

Lidé hledají zázračné preparáty

Ve Spojených státech užívá dietní doplňky určené ke snížení nadváhy 7% dospělé populace a celých 28% mladých žen s nadváhou. Není tedy divu, že jen v roce 2001 se prodalo těchto doplňků stravy za 1,3 miliardy amerických dolarů. Důvodů pro takovou popularitu je více. Nadváha většinu lidí přirozeně trápí, chtějí se jí zbavit, ale nejsou většinou ochotni větších obětí spočívajících v radikální změně životního stylu. Hledají tedy zázračné prostředky, které jim média prostřednictvím reklamy skutečně nabízejí. Navíc tyto reklamy zdůrazňují ¨přírodní¨ charakter těchto preparátů, což většina lidí vnímá jako synonymum pro bezpečnost těchto látek. Jen látek s proklamovanými účinky na hubnutí je mnoho desítek a řadí se do několika skupin. Mezi hlavní tyto skupiny patří látky:

  • zvyšující výdej energie (například kofein, guaraná, efedrové alkaloidy),
  • modulující metabolismus cukrů (chrom, ženšen),
  • navozující pocit sytosti (například všechny druhy vlákniny),
  • zvyšující odbourávání (oxidaci) tuků (například karnitin, kyselina hydroxycitrónová, zelený čaj, pyruvát, lékořice),
  • blokující vstřebávání tuků ze zažívacího traktu (například všechny druhy vlákniny, chitosan),
  • zvyšující vylučování vody (tedy mající diuretické nebo projímavé účinky) (například pampeliška)

Nebezpečné výživové doplňky

Nutno podotknout, že z celé této ohromné škály dietních doplňků mají prokazatelný efekt na snižování hmotnosti jen efedrové alkaloidy. Ty však musely být nakonec v roce 2004 v USA, i přes svoje účinky na hubnutí, zakázány pro závažné negativní účinky na kardiovaskulární aparát. Pro celou polovinu všech ostatních látek chybí údaje z kontrolovaných lékařských pozorování, zbylé zkoumané látky jsou pak bez efektu na snižování váhy. U mnohých z těchto látek je pochybná i kvalita a bezpečnost pro lidské zdraví, člověk by měl být velmi opatrný při výběru dietních doplňků a neměl by se spoléhat na všudypřítomnou reklamu.

Jako varovný příklad lze uvést několik případů těžkého poškození jater u jedinců užívajících dietní produkty určené ke snížení hmotnosti jedné světoznámé společnosti hojně prodávané i v České republice. Několik pacientů muselo dokonce podstoupit urgentní transplantaci jater pro akutní selhání jater. Přestože výskyt takovýchto těžkých zdravotních následků je jistě velmi nízký, jiné diety mohou být klidně mnohem nebezpečnější. Proto by bylo velmi vhodné, aby jejich prodej podléhal mnohem přísnější kontrole, než je tomu doposud.

Vhodné výživové doplňky

Nicméně za látky s prokázaným prospěšným účinkem na kardiovaskulární nemoci lze považovat rybí tuk a omega-3 polynenasycené mastné kyseliny v něm obsažené, dále rostlinné steroly a stanoly (obsažené v některých margarinech) (viz také výše).

Látky bez prokázaných účinků

Podobně existuje celá řada látek, u kterých efekt nebyl prokázán, a které tedy nejsou doporučovány jako vhodné dietní doplňky pro prevenci kardiovaskulárních nemocí. Týká se to zejména antioxidačních vitaminů a stopových prvků, které jsou sice důležité v antioxidační obraně, ale nejsou v současnosti doporučovány jako dietní doplněk zdravé stravy. U některých antioxidačně působících vitaminů, jako je například vitamin E, byl dokonce naopak popsán vyšší výskyt rakoviny plic u kuřáků, zvýšené riziko srdečního selhávání a pravděpodobně i zvýšenou úmrtnost oproti populaci neužívající pravidelně tento vitamin. Sám si vzpomínám na jeden dokonale zdokumentovaný a v lékařské literatuře popsaný případ rakoviny jater způsobený několikaletou pravidelnou konzumací mrkvového džusu s vysokým obsahem vitaminu A. Na druhou stranu jako velmi prospěšné jsou považovány přirozené vitaminy zastoupené v ovoci a zelenině.