Předchozí články nazvané, Mobilní zdraví fenomén dnešní doby a Přehled aplikací, zaměřených na sportovní aktivity zahájily minisérii o zařízeních, které nám pomáhají při monitoringu pohybových aktivit. Pokračujeme představením hlavních hráčů na trhu s „chytrými“ hodinkami a dalšími periferními přístroji.
Chytré hodinky se od chytrých sportovních hodinek liší bezdrátovou komunikací s mobilním telefonem (ačkoli mnohé chytré multifunkční sportovní hodinky již i touto funkcí disponují a zanedlouho tyto dva segmenty trhu zřejmě splynou, a patrně i s chytrými náramky), jehož mnohé funkce dokáží zastoupit, a to včetně telefonování, focení, nahrávání videí, či přehrávání hudby.
Je možné do nich nahrát řadu aplikací, podobně jako do mobilního telefonu. Navíc jsou vybaveny funkcemi, které bývaly výsadou chytrých náramků – tedy počítadly kroků, ušlých metrů, spálených kalorií, měřiči tepové frekvence, apod. Většinou mívají vlastní vyhodnocovací software a mobilní aplikaci, čímž zdatně konkurují chytrým náramkům a chytrým sportovním hodinkám.
1) Samsung
Spolu s Apple iWatch rozhodně leader na trhu, jeho chytré hodinky komunikují s mobilními telefony, kde jsou data monitorující denní aktivity (počet kroků, spálené kalorie, tepová frekvence…) vyhodnocována programem S Health. K dispozici je řada modelů, většinou pod označením Gear a hodinky toho umějí opravdu spoustu – od focení, přes telefonování, čtení i psaní SMS zpráv a e.mailů až po dálkové ovládání televize nebo dokonce klimatizace.
K dispozici je ke stažení více než 200 aplikací, kterými lze hodinky ještě dále vylepšit. Cena se pohybuje mezi 5 až 7 tisíci korunami podle modelu. Je zajímavé, že řada funkcí, s kterými přichází Apple iWatch jako s horkými novinkami jsou dávno integrovány do hodinek od Samsungu – vypadá to, že marketing má Apple přece jen lépe zvládnutý.
2) Apple
Součástí platformy iOS, která tvoří srdce produktů Apple, je soubor aplikací HealthKit určený ke sledování vlastního zdravotního stavu. Na rozdíl od konkurenčního Samsungu není uzavřený a může využívat i data z periferních zařízení třetích stran. Apple již nyní nabízí ve svých prodejnách některé chytré náramky (např. od firmy Jawbone). Ty dokážou sledovat denní aktivitu – nejen pohyb, ale také například spálené kalorie.
Všechna získaná data se pak mohou místo aplikací třetích stran zobrazovat včetně podrobných statistik a cvičebního plánu přímo v aplikacích od Applu. Jinými zařízeními jsou tlakoměry, pulsní oxymetry nebo chytré váhy, takových zařízení bude jistě dále přibývat. Hlavním ¨tahákem¨ Applu v této oblasti se však mají stát iWatch.
Je zajímavé, že v roce 2014, tedy v době, kdy chytrých hodinkách od Applu pouze kolovaly dohady a fámy, byla tato firma hodnocena jako druhá nejvýznamnější hned po Samsungu (podle Appinions Smart Watch Influencer report 2014).
Je zajímavé zmínit i další hráče v první desítce v následujícím pořadí: Google, Motorola, LG, Acer, Pebble, Sony, Intel a Microsoft. Apple se na vstup do arény chytrých hodinek pečlivě připravil – zaměstnal řadu expertů na zdravotní senzory, přetáhl hlavní designery Nike+ FuelBand, nebo za 75 miliónů dolarů šéfku obchodů společnosti Burberry Angelu Ahrendts.
3) Google
Hodinky by měly pracovat na platformě Android Wear, měla by je vyrábět americká Motorola nebo korejský LG, jejich název je Gem. Ačkoli již měly být v prodeji, stále ještě nejsou na trhu.
4) Motorola
Další z velkých hráčů, jejíž vlajkovou lodí jsou chytré hodinky Motorola Moto 360 pracující na platformě Android a vybavené pedometrem, senzorem srdečního tepu. Odpovídají na hlasové pokyny, je možné stahovat chytré aplikace. Podobně jako chytré hodinky od Applu a Samsungu vydrží na jedno nabití jen cca 24 hodin, ale dají se bezdrátové dobíjet. Cena v České republice je cca 6400,-
5) LG
Chytré hodinky také s plně kruhovým displejem. Běží na platformě Android, je opět možné stahovat chytré aplikace. Opět jsou k dispozici fitness funkce, jako krokoměr a senzor srdečního tepu, a samozřejmě také upozornění na příchozí komunikaci nebo zmeškané události v telefonu. Hodinový číselník je zobrazován přímo na displeji a můžete si jej přizpůsobit nepřeberným množstvím vzhledů přesně podle svých představ. Hodinky pracují pouze v angličtině, vydrží na jedno nabití až čtyři dny. Cena na českém trhu cca 6800 korun.
6) Pebble
Tyto hodinky je možné propojit přes bluetooth s chytrým telefonem s operačním systémem iOS i Android. Hodinky opět zobrazují na displeji informace o příchozích voláních, emailech SMS atd. Díky vibračnímu motorku dokážou upozornit na události a stavy z telefonu. Také umožňují změnu vizuálního zobrazení aktuálního času. Pokud se Vám nelibí ručičkový styl, lehce jej pomocí aplikace změníte na digitální. Nabíjecí akumulátor vydrží napájet hodinky dle výrobce nejméně pět dní, displej hodinek se nevypíná.
Díky aplikacím, které se do hodinek mohou nahrávat, si z nich můžete udělat například tachometr na kolo nebo ukazatel aktuálních údajů pro běžce. Hodinky mohou využívat GPS signál a internet z Vašeho telefonu, díky kterému jsou schopny tyto informace zobrazit. Pomocí hodinek také můžete ovládat přehrávání hudby Vašeho telefonu. Chytré aplikace se do hodinek nahrávají pomocí speciální aplikace Pebble Smartwatch. Cena v České republice cca 3800 korun.
7) Sony
Chytré hodinky SmartWatch 3 patří do poslední generace chytrých hodinek od Sony, běží na platformě Android Wear. Ke stažení je opět dostupná řada aplikací, mají mikrofon, rychloměr, kompas, GPS nebo gyroskop. Baterie vydrží až 2 dny běžného používání. Cena v České republice je cca 4500 korun.
8) Intel
V březnu letošního roku uzavřel Intel spolu Googlem a renomovanou švýcarskou hodinářskou firmou Tag Heuer partnerství na vývoji luxusních chytrých hodinek – máme se asi na co těšit…
Intel však již nyní vyrábí chytré hodinky v několika modelech a je určitě nezanedbatelným hráčem na trhu. U nás tyto hodinky nejsou k dispozici.
9) Microsoft
Stále velká očekávání, hodinky nicméně nejsou ještě na trhu.
10) No name smart watches
Chytré hodinky nejčastěji čínské provenience, velmi často kopie či plagiáty originálních výše uváděných modelů. Často fungují na vlastní SIM kartu, obejdou se tedy bez připojení k mobilnímu telefonu. Podstatná je jejich cena, která je jen zlomkem ceny hodinek světových výrobců – cena začínají na 25 dolarech…
Chytré hodinky některých výrobců jsou však plnohodnotné a originální, příkladem jsou například hodinky YQT čínské společnosti Shenzen YQT Electronics, kterých se v Číně prodá asi 50000 kusů měsíčně za lidovou cenu 1600 korun.
Další chytré periférie
Nejsou to ovšem jen chytré hodinky, náramky a sofistikované aplikace. S ¨chytrým¨ zbožím se doslova roztrhl pytel. Příkladem mohou být:¨Chytré¨ ponožky Sensoria, které pomocí speciálních senzorů analyzují techniku běhu a radí pomocí své aplikace, jak ji zlepšit (www.sensoriafitness.com ).
Jiným příkladem může být monitor srdeční frekvence Valencell’s PerformTech, umožňující velmi přesně (odchylka pouhých 5 % od výsledků sofistikovaných vyšetření) určit maximální aerobní kapacitu (VO2 Max). Senzor je zabudován do sluchátek!
A co třeba ¨chytré¨ tričko? Něco takového opravdu existuje, jmenuje se Lumo Lift, je to tričko, které začne vibrovat, kdykoli Vám poklesnou ramena a zakulatí záda. Existuje k němu i chytrá appka do mobilního telefonu, která Vám řekne, jak dobré máte držení tělaJ.
Jiné chytré sportovní tričko nabízí kanadská firma OM signal. Toto tričko má zabudované senzory pro měření srdeční frekvence, počítá kroky, spálení kalorie, nebo dechovou frekvenci.
Příští článek série: Aplikace zaměřené na zdravé stravování