Na tuto otázku nelze úplně přesně odpovědět, nicméně dostupná data z rozsáhlé studie na téměř 1,5 miliónu sportovců z 27 různých sportů, kteří byli sledováni po dobu 12 let ve Spojených státech, ukazují, že výskyt náhlé srdeční smrti ve sportu je zhruba 1:200 000.
V Itálii je výskyt častější
Podle 25-leté studie na 3-miliónové populaci sportovců z Itálie je výskyt náhlého srdečního úmrtí zhruba 4-krát častější než v USA (2 případy na 100 000 sportovců). Zajímavá je také analýza 55 případů náhlého srdečního úmrtí italských sportovců, kteří se podrobili detailnímu vyšetření včetně EKG vyšetření a zátěžového testu, a kteří nakonec všichni získali povolení lékařů vrcholově sportovat.
Z těchto 55 sportovců téměř polovina (24 jedinců, 44 %) měla některý z varovných příznaků (pozitivní rodinná anamnéza nemocí srdce a cév, nálezy na EKG, zdánlivě nevýznamné poruchy srdečního rytmu při zátěžovém testu), které byly nakonec lékaři hodnoceny jako nevýznamné a neohrožující bezprostředně zdraví ani život sportovců. Příčinou úmrtí byla z těchto 24 případů 12x kardiomyopatie, 3x ateroskleróza věnčitých tepen, 3x prolaps mitrální chlopně, 2x vrozené anomálie věnčitých tepen, 2x porucha vedení srdečního vzruchu a 2x jiná příčina.
Moje zkušennost
Tato data jsou v souladu s mojí vlastní zkušeností, která je velmi poučná. Měl jsem možnost vyšetřit bývalého rychlostního kanoistu, který se věnoval tomuto sportu vrcholově zhruba 8 let, během kterých se pravidelně podroboval lékařským prohlídkám včetně zátěžového a EKG vyšetření, vždy s kompletně negativním nálezem.
Poprvé jsem tohoto bývalého sportovce vyšetřil zhruba 5 let po ukončení sportovní kariéry, kdy za mnou přišel pro pocity bušení srdce a nepravidelný srdeční rytmus, který ho budil i ze spánku. Tento jedinec byl kompletně kardiologicky vyšetřen bez jakéhokoli nálezu na EKG ani při zátěžové bicyklové ergometrii.