Velikost porcí jídla je zcela zásadní faktor, který významně ovlivňuje naší tendenci tloustnout.
A není to jen problém náš osobní, trendu zvětšovat porce jídel se přizpůsobily i restaurace. Podle studií provedených v USA se velikost porcí v restauracích zvýšila za posledních 20 let v průměru o neuvěřitelných 100%, což představuje obrovský nárůst průměrné kalorické hodnoty jídla. To dokumentuje i srovnání průměrného kalorického příjmu v USA a jeho srovnání například s Brazílií (která se ovšem již také potýká s výrazným nárůstem nadváhy obezity. Zatímco v USA byl v polovině 90. let (dnes to bude zřejmě ještě více) příjem energie na osobu a den 11300 kJ, v Brazílii ve stejném období to bylo jen 7150 kJ. Mimochodem, jedním z doporučení odborných autorit, jak snížit hmotnost, je omezit návštěvu restaurací na minimum. Je známo, že doma jíme méně než v restauracím.
Správné je tedy jíst často, ale menší porce. Člověk by měl jíst zejména tehdy, má-li hlad, nikoli pouze chuť ¨na něco dobrého¨, i když výjimku z tohoto doporučení lze samozřejmě učinit. Přece jen, jídlo je nazíráno jako jedna ze slastí, které si lze jen těžko dlouhodobě odpírat (to se ovšem nevylučuje s výše uváděnými radami – i dobře připravené, správně vybrané a ve správném množství připravené jídlo podle zásad správné výživy může být ¨slastí¨). Člověk by měl nicméně předcházet pocitu velkého hladu, který všichni dobře známe – přes den není čas na jídlo v důsledku enormního pracovního zápřahu a poté přijdeme domů a sníme celou ledničku. Často ještě před příchodem domů spořádáme na ulici nějaký párek v rohlíku nebo hamburger ve stánku s rychlým občerstvením.
Toto je samozřejmě úplně špatně,
- člověk by měl jíst alespoň 5x denně,
- měl by mít po ruce vždy nějakou záchranou brzdu ve formě čerstvého ovoce nebo zeleniny, jogurtu nebo celozrnné tyčinky (fantazii se v tomto směru meze nekladou).
To samozřejmě obnáší, aby o svém jídelníčku na každý příští den člověk dopředu přemýšlel a náležitě se na něj připravil