Srdeční komoce (commotio cordis, v překladu by se dal použít termín otřes srdce) je druhou nejčastější příčinou náhlého úmrtí u mladých sportovců.
Úder vypadá nevinně
Pro srdeční komoci je typické, že úder do hrudníku vypadá většinou nevinně, nevede k poškození tkání stěny hrudní, nedochází ke zlomeninám žeber, stejně tak jako ani ke strukturální poškození srdečního svalu.
Většinou k srdeční komoci dochází při nárazu předmětu letícího rychlostí 50-80 km/hod, při rychlostech vyšších již dochází k výraznému zhmoždění tkání stěny hrudní, eventuálně i srdečního svalu. Tím se srdeční komoce liší od srdeční kontuze, která je právě charakterizována strukturálním poškozením srdečního svalu (myokardu).
Dojde k srdeční arytmii
Přestože při srdeční komoci není srdce výrazněji poškozeno, dochází k závažnému postižení vodivých funkcí srdečního svalu. Jak známo, k srdečnímu stahu dochází velmi důmyslným způsobem, při kterém se postupně mění elektrický potenciál buněk srdečního svalu (tzv. kardiomyocytů) směrem od srdečních síní k srdečním komorám.
Prudký náraz do hrudního koše jakýmkoli předmětem může vyvolat výrazné změny v depolarizaci srdečních buněk, což v konečném důsledku může vést k srdeční arytmii, nejčastěji komorové fibrilaci. Tento mechanismus byl potvrzen i na zvířecích experimentech ve 30. letech minulého století, kdy králíci, kočky a psi byli v anestézii vystaveni úderům kladivem do hrudního koše a bylo zjišťováno, k jakým změnám na elektrokardiogramu (EKG) těchto zvířat dochází.
Bylo potvrzeno, že komorová fibrilace (nejobávanější z poruch srdečního rytmu) se po úderech do hrudníku vyskytuje opravdu velmi často.
Nízký věk postižených
Ačkoli první popis srdeční komoce byl zaznamenán již v roce 1763, byla její existence a výskyt ve sportovní medicíně neznámá téměř do konce minulého století. V roce 1996 byl ve Spojených státech založen registr srdečních komocí, který do loňského roku čítal 180 případů.
Toto číslo však zdaleka nepostihuje všechny případy, neboť ne všichni postižení jsou správně diagnostikováni a ne všechny případy jsou hlášeny. Průměrný věk postižených je velmi nízký, pouhých 14 let, pouze 28% případů srdeční komoce bylo zaznamenáno u jedinců nad 18 let. Nízký věk postižených je dán hlavně nepříliš pevným hrudním košem těchto jedinců.
-
Přečtěte si kompletně zpracované téma: Doping ve sportu
Celých 58 % srdečních komocí bylo způsobeno úderem basebalového nebo softbalového míčku, 16 % úderem puku. Byly zaznamenány i případy srdeční komoce po úderu do hrudníku fotbalovým míčem, hokejkou, nebo tenisákem, ale také po úderu kolenem, loktem nebo ramenem v kontaktních sportech.
Velmi znepokojivý je fakt, že téměř třetina sportovců postižených srdeční komocí po úderů míčkem do hrudníku, byla vybavena speciálními chránícími vestami proti tomuto nebezpečí!