Jako prohormony označujeme látky hormonální povahy, které slouží jako tzv. prekurzory (výchozí látky), z kterých posléze vzniká finální účinný hormon.
V případě anabolických prohormonů se jedná o zejména dehydroepiandrosteron známý pod zkratkou DHEA a dále androstendion a norandrostendion.
Dehydroepiandrosteron
DHEA byl identifikován jako prekurzor testosteronu již v roce 1934.
Do roku 1985 byl v USA volně v prodeji, poté jej americké úřady zakázaly, ale již v roce 1994 byl znovu povolen zákonem o dietních doplňcích (podobně jako v případě dalších anabolických prohormonů androstendionu a androstendiolu). DHEA by měl zvyšovat nejen hladiny testosteronu, ale také koncentrace hormonu IGF-1 (inzulínu podobný růstový faktor 1, který je také zneužíván pro své domnělé anabolické účinky). Krom toho má mít DHEA také stimulační účinky na receptory v centrálním nervovém systému.
Má omlazující účinky?
DHEA má zajímavé přezdívky. Říká se mu superhormon, nebo také Svatý grál, a to pro své údajné omlazující účinky a účinky zvyšující sexuální sílu a potenci. DHEA se vyskytuje v těle v nejvyšších koncentrací ze všech steroidních hormonů, nejvyšších hladin dosahuje okolo 18. až 25. roku. Poté jeho koncentrace v organismu postupně klesají a v 75 letech jsou zhruba na jedné pětině hodnot z mládí. Z tohoto faktu vycházejí výše uvedené spekulace o jeho omlazujících účincích.
DHEA se vyskytuje v organismu volný a ve vazbě na sulfát (DHEA-S). Kupodivu existuje jen velmi málo odborných dat, které by prokazovaly anabolické účinky. Výsledky dostupných studií vyznívají spíše negativně, suplementace DHEA nevedla ke zvýšení hladin testosteronu a i údaje o nárůstu svalové hmoty jsou dosti rozporuplné.
Neznámé vedlejší účinky
Nicméně DHEA by mohl účinkovat i jako látka působící proti obezitě a je možné, že určité metabolické a anabolické účinky ještě budou prokázány. Přesto je tento hormon lékařskými autoritami označován, zejména pro svůj volný prodej v USA, jako ¨neregulovaná látka s nejasnou bezpečností¨. Lidé jej užívají v dávkách 5 mg denně, ale jsou i tací, kteří užívají až 2 g denně a lékaři očekávají objevení velké pohromy v blízké budoucnosti v podobě závažných nežádoucích účinků tohoto hormonu.
Navazující článek: Androstendion a androstendiol