Sedm důvodů, proč jsme citliví na kofein

photo-1495474472287-4d71bcdd2085

Kofein patří mezi nejrozšířenější stimulanty na světě a může zdraví i prospívat. Pro dospělého je bezpečná dávka až 400 miligramů denně, což odpovídá asi čtyřem šálkům kávy. Jak na něj naše tělo reaguje, to ovlivňují i genetické dispozice, léky, antikoncepce, potravinové doplňky, nebo zpomalený metabolismus.

 

Jste po kávě nervózní a nevyspalí?

Možná za to můžou geny, možná léky, které užíváte. Kofein se kromě kávy vyskytuje také v čaji, kolových limonádách, energetických nápojích, bobulích guarany nebo i v čokoládě a dalších výrobcích s obsahem kakaa. Podle některých výzkumů může jeho mírná konzumace pomoci odvrátit onemocnění jater a ochránit mozek před Parkinsonovou chorobou.

Pití kávy dlouho platilo za stejný zlozvyk jako kouření, ale poznatky z poslední doby ukazují, že kofein má řadu pro zdraví prospěšných účinků.

Kofein a riziko cukrovky

Je kupříkladu prokázáno, že konzumace kávy a zvýšený příjem kofeinu významně snižuje riziko cukrovky, urychluje metabolismus, čímž vlastně pomáhá snižovat tělesnou hmotnost. Snižuje i riziko vzniku některých nádorových onemocnění, jako například zhoubných nádorů tlustého střeva či jater.

Zároveň však upozorňuje, že kofein mírně zvyšuje krevní tlak, a tak by si na vyšší konzumaci kávy měli dát pozor pacienti s arteriální hypertenzí. Vysoké dávky kofeinu mohou mít také vliv na horší vstřebávání vápníku a tím pádem i zvyšují riziko řídnutí kostní hmoty.

Účinky kofeinu se u každého výrazně liší. Někdo zvládne bez problémů i šest šálků kávy denně, poslední po večeři, a přesto usne jako mimino. Jinému jeden šálek tohoto oblíbeného nápoje přivodí úzkost, nespavost a nervozitu. Způsob, jakým naše těla zpracovávají tuto chemickou látku, se liší podle následujících klíčových faktorů, píše Huffington post.

1. Konzumujete málo kofeinu

Pokud si jen příležitostně dáte šálek kávy, s největší pravděpodobností pocítíte silnější vedlejší účinky kofeinu než vaše kamarádka, která si kávu dopřává několikrát denně a u níž se již vyvinula tolerance na kofein. Při dlouhodobé konzumaci si tělo na účinky zvykne a nereaguje, káva tak ani neovlivní krevní tlak.

Když kofein vysadíte, tolerance mizí. Citlivost každého člověka na účinky kofeinu je velmi individuální, z principu věci však platí, že sváteční konzumenti kávy, či jiných nápojů obsahujících kofein, mají větší pravděpodobnost silnějších účinků.

2. Mohou za to vaše geny

Citlivost mozku na kofein se může dramaticky lišit také díky genetickým dispozicím. Mozek si při únavě nebo před usnutím vytváří látku adenosin, a protože chemická struktura kofeinu je jí velmi podobná, umí se kofein navázat na receptory adenosinu.

Pokud se adenosin naváže na své receptory, dochází k ospalosti, malátnosti a usínání, ale když se na ně naváže kofein, dostaví se opačné reakce: zrychlí se nervová aktivita, zvýší se pocit bdělosti, adenosinové receptory v mozku jsou na nějaký čas zablokovány, spánek je oddálen a současně se zvýší tvorba adrenalinu a dopaminu, který zvyšuje pocit spokojenosti. Někteří z nás mají větší genetické předpoklady vázat kofein na adenosinové receptory a jsou tím pádem citlivější na vedlejší účinky kofeinu.

3. Viníkem mohou být vaše léky

Podle odborníků z Kliniky Mayo (nezisková organizace a prestižní americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice v Rochesteru v Minnesotě), některá antibiotika, léky na astma, a dokonce echinacea zvyšují intenzitu nechtěných vedlejších účinků kofeinu.

Antibiotika a potravinové doplňky s obsahem echinacei mohou zasahovat do metabolismu kofeinu a způsobit, že bude v těle cirkulovat delší dobu a ve vyšším množství. Lék na astma teofylin má zase vedlejší kofeinové účinky již sám o sobě: ve spojení s konzumací kofeinu se ještě násobí a jsou více nepříjemné.

4. Trpíte úzkostnou poruchou

Pokud už trpíte nějakou formou úzkostné poruchy, jako jsou různé fobie, nadměrné úzkosti a strach, vysoké hladiny kofeinu tyto příznaky pravděpodobně ještě více zintenzivní. Podle profesora Rolanda Griffithse z Johns Hopkins School of Medicine je kofein nejrozšířenější drogou na světě, která ovlivňuje náladu a ve vzácných případech může vyprovokovat úzkost a panickou poruchu, podporovat záchvaty paniky u těch, co již panickými poruchami trpí nebo u nich způsobit nespavost.

5. Máte zpomalený metabolismus

Samotný metabolismus kofeinu probíhá v játrech a podílí se na něm mnoho enzymatických systémů. Někteří lidé mají „gen pomalého metabolizéru“, a proto jsou vůči kofeinu mnohem citlivější a pomaleji ho vylučují z těla. Pro osoby s tímto genem, které navíc trpí některými chorobami, jako je třeba srdeční onemocnění, je tak konzumace kofeinu riskantnější.

Někteří lidé naopak metabolizují kofein rychleji a mají sklon ho konzumovat více a častěji, aby dosáhli požadovaných účinků. Podle doktora Vítka může metabolizaci kofeinu zpomalit alkohol, grapefruitový džus a brukvovitá zelenina, naopak kouření metabolismus kofeinu urychluje.

6. Jste muž

Organismus ženy přirozeně zpracovává kofein rychleji než mužský. K tomuto závěru došli výzkumníci z University of Barcelona. Ti ve své studii zkoumali skupinu univerzitních studentů a zjistili, že standardní množství kofeinu sice začalo účinkovat u mužů i u žen pouhých deset minut po jeho konzumaci, čili ovlivnilo stejně rychle obě pohlaví, pánské osazenstvo však pocítilo silnější účinky kofeinu než účastnice studie.

7.Užíváte antikoncepční pilulku

Předchozí bod je ovšem pravdivý jen v případě, že žena neužívá hormonální antikoncepci. Pokud jste se rozhodla pro antikoncepční pilulky, pravděpodobně budete kofein metabolizovat až o třetinu rychleji než bez nich, a proto budete i mnohem citlivější na jeho vedlejší účinky.

Existují studie, které dokazují, že kofein snižuje účinnost některých lokálních kontraceptiv, tedy vaginálních gelů. Také bylo prokázáno, že perorální kontraceptiva prodlužují účinnost kofeinu tím, že ovlivní jeho osud v organismu.

Otázku vztahu kofeinu k fertilitě pak považuje za velmi zajímavou a málo prozkoumanou. Ačkoli dostupná data nejsou úplně jednoznačná, většina odborníků zastává názor, že vysoký příjem kofeinu je asociován s nižší šancí otěhotnět, a dokonce s vyšším výskytem spontánních potratů. Z tohoto důvodu se doporučuje ženám, které plánují početí, omezit konzumaci kofeinu na méně než 300 miligramů denně. To odpovídá asi třem šálkům kávy.

Více článků naleznete v rubrice: Výživa a zdraví


Zdroj: Rozhovor s autorem naší zdravotní části Prof. MUDr. Liborem Vítkem, PhD v periodiku Ona Dnes ze dne 26.3. 2015