Tempeh nepochází z Japonska, jak se mnozí domnívají, je to tradiční indonéský produkt, který nicméně zdomácněl v mnoha zemích, včetně Japonska.
Připravuje se z vařených sójových bobů, které jsou fermentovány plísní Rhizopus sp. Výsledná hmota je stlačena do kostek žluté nebo černé barvy, v závislosti na použitých sójových bobech a fermentující plísně.
Tempeh obsahuje značné množství flavonoidů, existuje dokonce tempeh obohacený o tyto isoflavony, který je připravován podobným způsobem, fermentována jsou ovšem i semínka sóji, která obsahují vyšší množství těchto bioaktivních látek. Tyto isoflavony vykazují nízkou estrogenní aktivitu (působí částečně jako estrogeny, ženské pohlavní hormony), a díky tomu se lékaři domnívají, že tempeh pomáhá proti osteoporóze žen po přechodu, či proti rozvoji aterosklerózy, kde estrogeny působí také ochranným způsobem.
Tempeh ovšem obsahuje i další ochranné látky, například kyselinu g-aminomáselnou, která snižuje krevní tlak. Je také třeba říci, že všechny produkty ze sójových bobů jsou bohatým zdrojem bílkovin a neobsahují nasycené tuky, jsou tedy přímo ideální náhražkou uzenin a tučného masa.
Zdroj: odborný časopis J Ind Microbiol Biotechnol 2008.Traditional healthful fermented products of Japan.